Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Syczek (Otus scops)
Systematyka
rząd: sowy (Strigiformes)
rodzina: puszczykowate (Strigidae)
gatunek: Syczek (Otus scops)
Charakterystyka/ morfologia
Jedna z najmniejszych sów, porównywana wielkością do kosa. Ma smukłą sylwetkę, żółte do połowy przymknięte oczy, które wydają się ciemne, a na głowie pęczki piór, które często składa podczas spoczynku. Upierzenie imitujące korę dębu korkowego o skomplikowanym rysunku w kolorach od rdzawobrązowego do szarego. W locie podobna do lelka kozodoja z powodu długich skrzydeł, wyróżnia ją jednak krótki ogon. Głos: płaczliwe „ju” lub „kuwi” powtarzane w pewnych odstępach czasu. Alarmuje wysokim i ostrym „piiie”. Długość ciała 19 - 22 cm, rozpiętość skrzydeł 49 - 54 cm, wagi nie notowano. Wędrowny. Przylot w kwietniu , odlot we wrześniu albo w październiku. U nas bardzo rzadki , stwierdzany w południowo- wschodniej Polsce. Przypuszcza się, że przed laty u nas gniazdował.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Gatunek południowy. Gnieździ się w małych lasach, parkach i ogrodach, miastach i wsiach w basenie Morza Śródziemnego. Typowo nocny ptak, trudny do wykrycia za dnia. Spłoszony , odlatuje niedaleko w linii prostej. Czasem można go obserwować śpiącego na gałęzi w pobliżu drogi, oświetlonego przez latarnię. Dogodne, zaciszne miejsca, obfitujące w pokarm, zajmowane są z roku na rok. Żywi się większymi owadami, myszami, jaszczurkami i żabami.
Rozwój osobniczy
Głos tokowy samca to czysty gwizd ”kjua” Niekiedy samiec i samica odzywają się w duecie , głos samicy jest wtedy nieco wyższy i lekko zduszony. Gniazduje w starym gnieździe wrony, gołębia albo w dziupli. Składa 4 – 6 białych okrągłych jaj.
Status gatunku
Objęty ścisłą ochroną gatunkową .
Przygotowała: Wanda Kula