Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Uhla (Melanitta fusca)
Systematyka
rząd: blaszkodziobe (Anseriformes)
rodzina: kaczkowate (Anatidae)
gatunek: Uhla (Melanitta fusca)
Charakterystyka/ morfologia
Duża kaczka o masywnej sylwetce. U obu płci, niezależnie od wieku, występuje na skrzydle białe lusterko. Dorosły samiec jest czarny z niewielką biała plamą w kształcie przecinka nad okiem, czarnym dziobem z żółtawopomarańczowymi bokami i paznokciem oraz różowawoczerwonymi nogami z czarnymi błonami pławnymi. Samice i ptaki młode są ciemnobrunatne z jedna lub dwoma zaokrąglonymi białawymi plamami na bokach głowy. Długość ciała 51 - 68 cm, rozpiętość skrzydeł 90 - 100 cm, waga 0,9 – 2,1 kg. Przelotna. W Polsce pojawia się podczas wędrówek od września do początku maja na wybrzeżu, ale także w głębi lądu, na stawach rybnych, zbiornikach zaporowych i większych rzekach.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Wiosną i latem zasiedla zbiorniki wodne w tajdze, lasotundrze, a także skaliste, zadrzewione wybrzeża morskie i górskie jeziora. Pozostałą część roku spędza na wodach morskich, gdzie prowadzi dzienny, stadny tryb życia. Jej pokarmem są małże, skorupiaki, szkarłupnie i pierścienice, owady, drobne ryby oraz różne części roślin wodnych. Ślimaki połyka razem ze skorupą. Zdobywa pokarm pod wodą. Nurkuje z częściowo rozłożonymi skrzydłami.
Rozwój osobniczy
Przystępuje do gniazdowania w czerwcu. Samce towarzysza samicom jedynie we wczesnej fazie lęgu., później zdążają na pierzowiska, gdzie samice z lotnymi młodymi dołączają w późniejszym okresie, we wrześniu- listopadzie. Gatunek ten zakłada gniazda nie tylko wśród gęstej roślinności na ziemi, lecz również u podstawy drzew, w dziuplach, jednak zwykle w pobliżu wody. Gniazdo jest wysłane własnym puchem uhli. Znosi 7 do 9 jaj, choć zdarzają się lęgi do 12 jaj. W miejscach gdzie gniazduje większa ilość samic, pisklęta z różnych lęgów łączą się w grupy i towarzyszą im tylko jednej z kaczek.
Status gatunku
Objęty ścisłą ochroną gatunkową i wymaga ochrony czynnej wilgotnych stanowisk, gdzie gniazdują.
Przygotowała: Wanda Kula